Vasario pabaigoje aštuoni Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos mokiniai Ispanijoje rašė rašinėlius apie vandens svarbą ir stebėjosi – 22 laipsnių šiluma ne visiems reiškia vasarą. Po savaitę trukusios viešnagės saulėtoje Ispanijoje, tarptautinio Erasmus+ projekto „Water Around Us” dalyviai juokėsi, kad grįžę į Šiaulius „parsivežė“ šiek tiek pietietiško temperamento ir žinių, koks svarbus gali būti vanduo, kai jo trūksta.
Ispanų žiemos „šaltis“ šiauliečiams priminė tikrą vasarą
Lydimi mokyklos direktoriaus Kęstučio Šalčio ir anglų kalbos mokytojos Ingos Urbonienės, sandoriečiai lankėsi projekto partnerių mokykloje I.E.S. Albaida Almerijoje. Kaip pasakoja patys keliautojai, Almerija (isp. Almería) jiems paliko didžiulį įspūdį. Vaikus sužavėjo, kad šis Ispanijos miestas yra uostamiestis Andalūzijoje, provincijos centras, turintis apie 150 000 gyventojų. Apsilankę uoste prie jūros, mokiniai buvo supažindinti ir su miesto įžymybėmis – išlikusia arabų tvirtove „Alcazaba“ (VIII–XI a.), katedra (XV a.), senamiesčio architektūra, lankėsi savivaldybėje, universitete.
Ne tik Ispanijos, bet ir Europos karščiausioje vietoje Andalūzijoje termometro stulpelis vidurvasarį gali šoktelėti iki 50 laipsnių karščio. 30-40 laipsnių karštis šiame regione – įprasta temperatūra. Tad sandoriečius lydėjusi 20-22 laipsnių šiluma jiems buvo tikras pavasaris. Tik ispanai juokėsi, kad toks „šaltis“ jiems – gili žiema.
Jūros vandenį naudoja šiltnamių drėkinimui
Andalūzijos žemumoje dėl gausaus garavimo labai trūksta drėgmės, dirvožemiai yra pilkai rudi ir akmeningi. Per metus saulė šviečia 320-330 dienų, o lyja – vos kelias. Ispanai sako, kad jiems neliko nieko kito, kaip tik išnaudoti neišsenkančius saulės šilumos išteklius. Pakako užtikrinti vandens tiekimą ir jau buvo galima auginti daržoves. Sandoriečiai žavėjosi ispanų išradinga sistema, kai jūros vanduo šiltnamiuose nudruskinamas ir panaudojamas šiltnamių ūkiuose.
„Norint papasakoti apie Almerijos provincijos šiltnamių mastą, reikia sakyti: didžiuliai, milžiniški, neaprėpiami plotai, šiltnamių jūra… Šie šiltnamiai užima 30 tūkst. hektarų plotą, juose kasmet išauginama 2,7 mln. tonų daržovių“, – įspūdžiais dalijosi progimnazijos direktorius K. Šaltis.
Kalnų grožio ir ispaniškos kultūros apsuptyje – diskusijos ir rašinėliai apie vandenį
Antrą vizito dieną aplankyta Granada – miestas, įsikūręs Siera Nevados kalnų papėdėje. Kaip teigė patys išvykos dalyviai, jiems tai buvo tikras Rojus žemėje, arabų kultūros perlas, šviesos ir vandens karalija. „Ne tik ant kalvos įsikūrę rūmai, bet ir apylinkių vaizdai yra pribloškiantys, įspūdingi“, – prisimindami kelionės įspūdžius kalbėjo „Sandoros“ progimnazijos mokiniai.
Trys dienos buvo skirtos mokymosi veikloms mokykloje – mokiniai ruošė prezentacijas, dalyvavo diskusijose, rašė rašinius apie vandens svarbą žmonių gyvenime. Vakare buvo organizuojamos bendros veiklos paplūdimyje arba mieste. Sandoriečiai gyveno ispanų šeimose, tad, kaip patys teigia, iš labai arti matė, pažino ispanų kasdienybę, kultūrą, tradicijas.
http://wateraroundus.blogspot.lt/